Arts Council Artsmark Award Brixton Learning Collaborative Brixton People Know What Brixton Needs Lambeth Teaching Schools Alliance
St. Stephen’s Church of England Primary School, Lambeth

Staff list

Head Teacher - Linda Campbell (Behaviour, PSHE and Assessment)

Deputy Head Teacher - Nicola Edwards (EYFS & KS1 Leader; Literacy; and Teaching & Learning)

Assistant Head Teacher - Helen Fish (RE Subject Leader & Maths Subject Leader)

SENDco (Mon - Wed) - Karina O'Neill (Inclusion – Maternity leave)
Androulla Charalambous to cover whilst Karina is on maternity leave.

Learning Mentor - Pam Curniffe (Whole school SALT, Inclusion, Librarian & School Council & Faith Group lead)

Family Support Worker - Angela Giuliani (Tuesday)

Class Name/Curriculum responsibility Support Staff
Nursery Laura Henderson
(NQT)
Becca Amone (TA)
Lindia Wright
Reception Saber Sarwar
(NQT)
Joana Lopes
Sarah Hibbert
Yr1 Sangeeta Jeyasingam
(Curriculum Subject Leader)

Christine Langdon (am)
(SEN TA)
Chris-Ann – School Direct student (Oct 2016)
Yr2 Rosalind Wood
(Science Subject Leader)
Sarah Fairbairn (Senior TA)
Yr3 Helen Fish
Gavin Hylton (SEN TA)
Louise Mensah
Yr4 Ailish Murphy
(Computing Subject Leader)
Marina Fairbairn
Lisa King Jackson
Yr5 Afroditi Petridou
Zaheen Fatima
Rohan Hamilton
Yr6 Sophie North
(NQT)
Natasha Walker–Elliot
Yr5 & 6 Frank Agbontaen
3rd teacher for yrs 5&6

Children's Centre Staff

Manager - Androulla Charalambous
(Extended services & parental engagement)

Senior Children’s Centre Better Worker - Stephanie White

Early Years Educator - Michelle Belgrave

Clerical Officer - Natalie Francois

Links

Governors page

Term dates


Physical Education

PE – HLTA - Michael McGowan (Thurs & Fr) (PE Subject Leader)

PE – Rohan Hamilton - (Tues - Thurs) (KS1 and KS2 PE)

PPA cover x 2, Yr 6 – all day - Thursday, KS2 PE –
Friday (Yrs 3-5 & GT)

Music

Jordan Music Workshop - Wed & Thurs
In Harmony (After school)

ICT

ICT engineer - James Boampong

Languages

MFL - Toni Madja (Thurs) (Spanish Subject Leader)

Admin Staff

HR and Finance officer - Diana Abiri-Noah

School Administrator - Salima Chelbab

Business Support Apprentice - Melissa Dos Santos

Meal Supervisors

Debbie Hallam

Lynn Bundy

Premises staff

Premises Officer - Louis Elliott

Cleaner - Lynn Bundy

Cleaner - Nana Yaa Odonkor

Cleaner - Reginder Singh